DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

PÁLENÍ ČARODĚJNIC

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, nebo Valpuržina noc ) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk . Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Proč filipojakubská noc?

Dříve připadal svátek svatého Filipa a Jakuba na 1. května, dnes je tomu však jinak. Katolická církev jejich svátek přesunula na 3. květen. Přesto, že však jejich svátek již na 1. květen nespadá, nadále se této noci říká Filipojakubská. Kdo byl Filip a Jakub? Byli to apoštolové a učedníci Ježíše Krista.  Jelikož však nechtěli prohlásit Krista za podvodníka, byli umučeni.

Proč Valpuržina noc?

Podle některých tvrzení byla Valpurga saskou bohiní, která byla patronkou čarodějnictví.

Jiná tvrzení tvrdí, že  Valpurga-Walburga byla abatyše, která proslula, jako ochránkyně před čáry, kouzly a magií. Jisté je, že Valburga byla křesťanská světice žijící v 8. století, která byla ochránkyní před čarodějnicemi a jejich praktikami. Její svátek však nahradil germánský svátek příchodu jara. 

A jak je to ve Strabenicích?

Ve Strabenicích se tento lidový zvyk slaví o víkendu, který je nejblíže datu spadajícího na filipojakubskou noc. Největší radost z této události mají děti, jelikož  se pro ně pořádají hry, soutěže a samozřejmě táborák u ohně, na kterém se ve finále spálí symbolická čarodějnice.  V pokročilých hodinách si tuto událost umí užít, jak se patří i dospělí.